Tрећи рођендан Kруга – честитка која то није
На данашњи дан пре три године је основан Београдски међународноправни круг. Симболично – на дан оснивања Уједињених нација. И баш зато, било би крајње себично и неприкладно данас славити било шта, па и рођендан. Ми данас живимо у свету који је гори него што је био онај на наш други рођендан.
Шта нам доноси Глобални дигитални споразум?
Светски лидери су 22. септембра 2024. године усвојили Пакт за будућност, у оквиру којег је представљен и Глобални дигитални споразум (ГДС). Као први свеобухватан документ који има за циљ да обликује будућност дигиталних технологија, ГДС поставља оквир за праведну и сигурну дигиталну трансформацију, засновану на људским правима и међународном праву.
Глобални дигитални споразум промовише затварање дигиталних јазова, побољшање управљања вештачком интелигенцијом, и успостављање безбедног онлајн простора за све. До 2030. године, овај споразум има за циљ да омогући свима приступ интернету, ојача дигитална права и обезбеди да технологија служи у корист друштва и одрживог развоја.
Саветодавно мишљење Међународног суда правде о правним последицама деловања Израела на окупираној палестинској територији
Већ месецима у Гази нема никога „слободног“, а да није „отишао“. Питање је да ли га је било и пре тога. Но, Газа је само последњи чин драме израелско-палестинског сукоба. У том последњем чину данас је Међународни суд правде (МСП) исписао 83 странице Саветодавног мишљења о правним последицама насталим услед политика и деловања Израела на окупираним палестинским територијама укључујући и Источни Јерусалим.
Суд или тужилац - ко хапси из Хага?
Скоро су стигле важне вести из Хага: Међународни кривични суд је поново у жижи пажње међународне јавности. Тужилац је објавио да је од Суда затражио да изда налог за хапшење појединих људи у вези са ситуацијом у Држави Палестини и то за ратне злочине и за злочине против човечности „на обе стране”.
Знакови поред пута који штите у оружаном сукобу
У свету у којем не мањка сукоба, постоје људи који покушавају да их учине макар мало подношљивијим. Њих чине људи који неретко ризикују своје животе покушавајући да доставе храну или лекове људима погођеним оружаним сукобом, а њихова једина заштита је знак који са собом носе.
Одлука Међународног суда правде о увођењу привремених мера у случају тужбе Јужноафричке Републике против Израела: о прогоњенима и прогонитељима
Историјски је дубоко иронично, чак и антички трагично, да је само дан пре обележавања Међународног дана сећања на жртве Холокауста, 26. јануара ове године, Међународни суд правде донео одлуку о одређивању привремених мера у случају тужбе Јужноафричке Републике (ЈАР) против Израела поводом наводног кршења Конвенције о спречавању и кажњавању злочина геноцида (Конвенција о геноциду).
Пресуда Међународног суда правде: Спор Украјине и Русије о финансирању тероризма и расној дискриминацији
Последњег дана јануара 2024. године Међународни суд правде је донео пресуду у случају Украјине против Русије. Пет година пре почетка инвазије Руске Федерације на Украјину је Украјина поднела тужбу Међународном суду правде (МСП) због наводних кршења Међународне конвенције о сузбијању финансирања тероризма (МКСФТ) и Међународне конвенције о укидању свих облика расне дискриминације (ЦЕРД).
Јужноафричка Република против Израела пред Међународним судом правде: инфлација оптужби за геноцид или очајнички покушај остваривања правде и заштите жртава?
У овом блогу разматрам садржину тужбе која има 84 стране и усредсређујем се на неколико кључних питања: правни основ тужбе и могућа надлежност МСП-а; основни аргументи ЈАР-а у погледу наводног кршења Kонвенције о геноциду; захтев за одређивањем привремених мера; политичку релевантност и могуће неправне последице тужбе.
ЕУ на корак до регулисања вештачке интелигенције
Представљен само годину дана након што је свет упознао ChatGPT, Акт о вештачкој интелигенцији ЕУ је више од сувопарног правног документа - он је путоказ ка будућности. Ово није само прича о правилима и регулацијама; ово је увид у будућност где вештачка интелигенција и људи стварају симбиотски свет.
Напад на болнице током оружаних сукоба: како је уопште могуће да се питамо да ли је то легално
У овом кратком првом члану првог савременог уговора у области тадашњег ратног права је садржан и „неугодан компромис“ или „деликатна равнотежа“ која прати међународно хуманитарно право (МХП) од тада до данас – она између принципа хуманости и принципа војне потребе. Са једне стране, нема никакве сумње да је…
Други рођендан Круга!
Рођендан нам је. И као сваки други рођендан то је најпре прилика да се радујемо. Слављење другог рођендана значи да смо опстали, да се почетни ентузијазам није потрошио и да настављамо да радимо оно у шта дубоко верујемо – у моћ и важност међународног права и глобално и у Србији.
Суштински проблематични кандидати за судије
Јуче, 4. октобра 2023. године, је Комитет за избор судија Европског суда за људска права препоручио да Парламентарна скупштина Савета Европе одбије листу кандидата за судију коју је предложила Влада Србије.
Женева уместо Стразбура: Србија ратификовала Опциони протокол уз ПЕСК
Након много година активног заговарања - Србија је 6. септембра 2023. године коначно ратификовала Опциони протокол уз Међународни пакт о економским, социјалним и културним правима.
The Dangers of Conflation
Кривична одговорност
Специјализовано тужилаштво Косова може одговорно судити само лицима за која се тврди да су планирала, подстицала, наредила, извршила или на било који други начин…
Kластер питања и одговора у вези са проблемом употребе касетне муниције
Нема никакве сумње да касетна муниција у пракси производи катастрофалне краткорочне и дугорочне последице по цивилно становништво на територијама које су захваћене оружаним сукобима и Украјина је, нажалост, такав пример. Зато би било изузетно важно…
Сукоб и злочини: Други део
Други део блога објашњава злочине против човечности и ратне злочине, као и њихове елементе, у теорији (међународног кривичног права) и у пракси (судског поступка против Хашима Тачија и других).
Сукоб и злочини: Први део
Овај други блог у серијалу ”Хашим Тачи и други” се фокусира на природу оружаног сукоба на Косову и његову класификацију према међународном хуманитарном праву (МХП). Такође, овај део уводи концепт ратних злочина и злочина против човечности, представљајући их кроз право релевантно за ово суђење.
Основе суђења „Хашим Тачи и други”
Суђење за ратне злочине бившег премијера и председника Косова, Хашима Тачија, почело је 3. априла 2023. године пред такозваним „Специјалним судом” у Хагу, у Холандији. Бивши политичар, који је служио као председник Косова од 2016. године до оставке у новембру 2020. године, оптужен је у јуну 2020. године за ратне злочине…
Србија, извоз наоружања и њене међународноправне обавезе
Након цурења докумената из америчког Пентагона у последњих неколико недеља, појавили су се новински извештаји о наводним опредељењу Србије да Кијеву обезбеди оружје. Према новинарима, увид у документе открива да Србија није била спремна да пружи обуку украјинским снагама, али да јесте била вољна и способна да пружи оружје Украјини…