Can we desert the deserters? What does CSR tell us about Russian war resisters?
Sold-out or extraordinarily expensive flights from Moscow to Belgrade have been making the headlines for the past few days. Considerations of asylum and flight from persecution prompt us to consult international law and the response that the Convention Relating to the Status of Refugees would give to the issue of Russian deserters.
Sloboda okupljanja — teret na leđima Srbije
Predsednik Republike Srbije je u obraćanju naciji 27. avgusta 2022. godine najavio da će biti otkazana ili odložena jedna manifestacija — Evroprajd — hajde da ukratko analiziramo zašto bi najavljeno otkazivanje, odnosno zabrana, bila problematična sa aspekta ljudskih prava.
Sedamdeset i jedan korak, ali u kom pravcu?
Značaj koji je Кonvencija o statusu izbeglica imala pre 71 godinu daleko je veći danas nego što je to bio 1951. godine kada je između dva i tri miliona ljudi, pogođenih konfliktom u Evropi, ostalo rasuto u svetu bez ikakve zaštite. Danas, deset puta više ljudi zahteva tu zaštitu…
Кosovo, Savet Evrope, međunarodno pravo, i šta to sve znači za Srbiju
I pod oružjem, pravo ne ćuti
Dok pacifisti i optimisti čekaju vreme kada više neće biti ratova, ne treba izgubiti iz vida da ratove još uvek vode ljudska bića koja imaju sposobnost i izbor da i u ratu ostanu humana
Srbija i Svetski sud - Povodom 100 godina osnivanja Stalnog suda međunarodne pravde
Na današnji dan pre tačno 100 godina, 15. februara 1922. godine, održana je prva svečana sednica novoustanovljenog Stalnog suda međunarodne pravde…
Foto: UN-ONU PHOTO / ICJ-CIJ
Superior responsibility revisited: Milanković v Croatia
Delivering its judgment in Milanković v Croatia on 20 January 2022, the European Court of Human Rights (ECtHR) was yet once again faced with deciding whether prosecutions based on international crimes were in accordance with the principle of legality…
Đoković, X. i Y.
Slučajevi Đoković, X. i Y. i moje pismo za majku Dijanu Đoković i sve majke ovog sveta čija su deca u inccomunicado pritvoru…
Ambasador koji to više nije
Krajem novembra 2020. godine Ministarstvo spoljnih poslova Crne Gore je saopštilo da proglašava ambasadora Republike Srbije u Crnoj Gori, Vladimira Božovića, nepoželjnom osobom u skladu sa…
Međunarodno pravo i upotreba nuklearnog oružja: “Now I am become death, the destroyer of the worlds”
U Strazbur po pravdu
Jedno vreme naša država je bila na samom vrhu kada se radi o broju slučajeva pred Evropskim sudom za ljudska prava. U 2019. godini Evropski sud za ljudska prava razmatrao je 2.595 predstavki podnetih protiv Srbije, a 2020. godine…
Pravno nesavladana prošlost
U okretanju budućnosti često pokušavamo da pustimo prošlost, ali nama blisku prošlost još uvek nismo ni moralno ni pravno savladali.
Ne-sporazum ili zašto je za sporazum potrebno (bar) dvoje
Četvrtog septembra 2020. godine tri muškarca u tamnim odelima su potpisala četiri dokumenta u Ovalnom kabinetu Bele kuće. Predsednik Republike Srbije je potpisao dokument sa naslovom Ekonomska normalizacija (DEN) koji ima šesnaest tačaka.
Tužba za kršenje Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida na Kosovu i Metohiji
U javnosti se često mogu čuti navodi da je na Кosovu tokom 1998. i(li) 1999. godine izvršen zločin genocida nad Albancima. U tom kontekstu se ponekad, pa i ovih dana, pominje i da će Кosovo, ili Albanija u njegovo ime podneti tužbu protiv Srbije za navodno kršenje Кonvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida.