Месечни преглед: јануар
12. 1. 2022.
Никола Ковачевић, члан нашег Саветодавног одбора, објавио је текст о случајевима Ђоковић, X. и Y. и његово писмо за мајку Дијану Ђоковић и све мајке овог света чија су деца у inccomunicado притвору на порталу Пешчаник.
15. 1. 2022.
Чланица нашег Саветодавног одбора, Александра Харингтон, је у јануару 2022. године почела да предаје на Правном факултету Универзитета у Ланкастеру. Александра је до скоро предавала на Унион универзитету Албани правном факултету у Њујорку.
19. 1. 2022.
Забуне о могућој одштети Рио Тинту
Члан нашег Саветодавног одбора, Марко Милановић, објавио је важан текст на сајту Пешчаника у којем са становишта међународног права анализира ситуацију у којој Србија може дуговати одштету Рио Тинту – чију висину у овом тренутку нико поуздано не може знати, али која би сигурно била милионска – чак и ако такво право на одштету не постоји по српском праву, и чак и ако између државе и Рио Тинта не постоји никакав уговор, јаван или тајан.
21. 1. 2022.
Наш координатор области, Павле Килибарда, успешно је одбранио докторску тезу на Правном факултету Универзитета у Женеви под насловом Recognition of States in International Law (Признање држава у међународном праву) и то summa cum laude!
24. 1. 2022.
Председник нашег Управног одбора, Милош Хрњаз је гостовао у емисији Маркер и говорио о томе зашто би тренутне изјаве у вези са евентуалним прекидањем пројекта Рио Тинта у Србији могле да имају веома озбиљне последице пред међународном арбитражом.
26. 1. 2022.
Члан нашег Саветодавног одбора, Велимир Живковић, је поново изабран за члана Координационог комитета Интересне групе за европску и међународну владавину права (Interest Group on the European and International Rule of Law) Европског удружења за међународно право (European Society for International Law).
31. 1. 2022.
Superior responsibility revisited: Milanković v Croatia
Delivering its judgment in Milanković v Croatia on 20 January 2022, the European Court of Human Rights (ECtHR) was yet once again faced with deciding whether prosecutions based on international crimes were in accordance with the principle of legality. The Court confirmed the applicability of superior responsibility to civilian leaders and in situations of non-international armed conflict on the basis of customary international law in its state in 1991.
Погледајте и
Светски лидери су 22. септембра 2024. године усвојили Пакт за будућност, у оквиру којег је представљен и Глобални дигитални споразум (ГДС). Као први свеобухватан документ који има за циљ да обликује будућност дигиталних технологија, ГДС поставља оквир за праведну и сигурну дигиталну трансформацију, засновану на људским правима и међународном праву.
Глобални дигитални споразум промовише затварање дигиталних јазова, побољшање управљања вештачком интелигенцијом, и успостављање безбедног онлајн простора за све. До 2030. године, овај споразум има за циљ да омогући свима приступ интернету, ојача дигитална права и обезбеди да технологија служи у корист друштва и одрживог развоја.