Приручници за напредно изучавање транзиционе правде

Финалне верзије Приручника за три циљне групе: а) удружења грађана, б) универзитетске професоре/ке и в) истраживаче/це и студенте/киње и активисте/киње који изучавају или се баве транзиционом правдом, односима у региону и суочавањем са прошлошћу, као и сродним дисциплинама су најзад доступне за све појединце и организације заинтересоване за област транзиционе правде!

Приручник намењен универзитетским професорима/кама и истраживачима/ицама који се баве међународним правом (посебно међународним хуманитарним правом и правом људских права), транзиционом правдом и наслеђем оружаних сукоба има за циљ да обогати њихове истраживачке алате и наставни садржај и то на најмање два начина. Један је пружање дубљег увида о запостављеној теми сексуалног насиља почињеног у оружаним сукобима у Југославији, а други је оснаживање вештина професора и предавача за држање предавања и преношење знања у вези са осетљивим темама, какве су питања сексуалних злочина и силовања у оружаним сукобима, као и позиције жртава. С обзиром на различито стање у вези са изучавањем међународног хуманитарног права и транзиционе правде на универзитетима у Босни и Херцеговини, Северној Македонији и Србији, овај пакет садржи материјале различитог типа који могу да буду коришћени на следеће начине: као допуна постојећим курсевима међународног хуманитарног права и сродним курсевима; као основа за успостављање нових предмета у вези са овом темом; као основа за прављење неформалних облика едукација (семинара, тернинга) на ову тему. 

Приручник намењен студенткињама и студентима, активисткињама и активистима је израђен као модел семинара путем кога би се учесници и учеснице семинара упознали са основним појмовима транзиционе правде из родне перспективе, са посебним освртом на сексуално насиље почињено у оружаним сукобима у Југославији. Овај Приручник садржи материјале које студенти могу да користе током припреме за семинар, али и током самог учешћа у семинару - текстове, делове текстова, речник најважнијих појмова, релевантне веб-сајтове и друге корисне материјале. Предложени модел семинара је интерактиван и укључује предлоге радионица, вежби и дискусија како би се омогућило активно учешће свих полазника. Такође, циљ је обучити ову циљну групу да може да спроводи истраживања у вези са овом темом како би се допринело бољем разумевању и суочавању са прошлошћу.

Приручник за организације цивилног друштва које се баве праћењем суђења за ратне злочине и радом са жртвама сачињен је од материјала, међу којима су: анализе судских поступака и пресуда у вези са сексуалним насиљем пред националним судовима у Србији и Босни и Херцеговини; пракса МКТЈ-а у овом погледу; предлози за даље коришћење праксе МКТЈ-а; предлози за коришћење архиве МКТЈ-а у овом погледу; добре праксе пружања психолошке помоћи жртвама пре, током и након суђења, укључујући родну перспективу; питања накнаде штете жртвама сексуалног насиља. Ови материјали, осим за релевантне организације, могу бити корисни и за академску јавност, како у региону тако и у свету. 

Пакет намењен предавачима

Пакет намењен удружењима грађана

Пакет намењен студентима

Овa вест је настала уз помоћ пројекта Подршка Европске уније изградњи поверења на Западном Балкану, који финансира Европска унија а спроводи Програм Уједињених нација за развој (УНДП). Садржај ове странице је искључива одговорност Београдског међународноправног круга и не одражава нужно ставове Европске уније нити УНДП-а.