ОЦД у фокусу: Јачање капацитета за родно одговоран приступ транзиционој правди

Првог дана наших сусрета у Београду, 1. фебруара 2025. године, одржана је радионица намењена представницима/цама организација цивилног друштва из Србије, Босне и Херцеговине и Северне Македоније, у оквиру пројекта #транзициОНАправда: Сексуално насиље у оружаним сукобима у Југославији.  Ово окупљање организовао је Београдски међународноправни круг са партнерима – Правним институтом у Босни и Херцеговини и Институтом за стратешко истраживање и едукацију из Северне Македоније.

Циљ радионице био је да ОЦД добију конкретне алате и знања која се тичу родно одговорног приступа транзиционој правди, са посебним освртом на тему сексуалног насиља у оружаним сукобима на просторима бивше Југославије кроз приручник који развијамо на ту тему. Представници и представнице удружења грађана су разменили примере добре праксе, поделили изазове у раду са жртвама и дискутовали о начинима како да унапреде своје капацитете за пружање подршке и правне помоћи.

Кључни моменти обухватили су:

  • Дискусију о могућностима коришћења судске и архивске грађе, укључујући и праксу Међународног кривичног трибунала за бившу Југославију (МКТЈ).

  • Преглед законског оквира и простора за унапређење сарадње са државним институцијама.

  • Размену искустава о родно заснованом насиљу уз учешће стручњака из области психолошке подршке и правне помоћи.

Радионица је показала велику мотивисаност ОЦД из три државе да заједнички доприносе превазилажењу наслеђа сукоба на Западном Балкану кроз призму родне перспективе. Следећи кораци подразумевају дораду Пакета алата и материјала који је намењен организацијама цивилног друштва које се баве или желе да се баве транзиционом правдом кроз родну перспективу.

Ова вест је настала уз помоћ пројекта Подршка Европске уније изградњи поверења на Западном Балкану, који финансира Европска унија а спроводи Програм Уједињених нација за развој (УНДП). Садржај ове странице је искључива одговорност Београдског међународноправног круга и не одражава нужно ставове Европске уније нити УНДП-а.

Previous
Previous

Академска заједница и транзициона правда: Како интегрисати родну перспективу у наставу и истраживања?

Next
Next

Предлог наставних јединица за укључивање у постојеће силабусе – доступан за наставнике и тренере новинарства