Академска заједница и транзициона правда: Како интегрисати родну перспективу у наставу и истраживања?

У оквиру догађаја организованог у Београду од 1. до 2. фебруара 2025. године, одржан је округли сто намењен професоркама и професорима универзитета који предају или истражују области међународног хуманитарног права, људских права и транзиционе правде. Овај сусрет је реализован у склопу нашег пројекта #транзициОНАправда: Сексуално насиље у оружаним сукобима у Југославији, а уз подршку партнера из Босне и Херцеговине и Северне Македоније.

Главни циљ округлог стола био је да се академској заједници пруже савремени, родно сензитивни модели наставе и истраживања о оружаним сукобима на простору бивше Југославије. Истакнути стручњаци и стручњакиње указали су на то да је тема сексуалног насиља у сукобима махом занемарена у универзитетским курикулумима, што будуће генерације оставља без критичког знања о једном од најтежих ратних злочина.

Кроз конструктиван дијалог, учесници/це су:

  • Представили постојеће курсеве и силабусе и указали на недостатке у погледу родне перспективе.

  • Поделили различите методолошке приступе за предавање о осетљивим темама, уз поштовање траума и интегритет жртава.

  • Разговарали о могућности увођења нових наставних јединица и нашем пакету алата и материјала који нуди релевантне наставне јединице, а који би студентима приближили комплексна питања транзиционе правде.

Заједнички закључак је да академска заједница има кључну улогу у формирању свести будућих доносилаца одлука. Због тога је неопходно увести или унапредити курсеве међународног права, међународног хуманитарног права и транзиционе правде, те нарочито обрадити теме сексуалног насиља, силовања и родно засноване дискриминације.

Ова вест је настала уз помоћ пројекта Подршка Европске уније изградњи поверења на Западном Балкану, који финансира Европска унија а спроводи Програм Уједињених нација за развој (УНДП). Садржај ове странице је искључива одговорност Београдског међународноправног круга и не одражава нужно ставове Европске уније нити УНДП-а.

Previous
Previous

Новe генерације: Студенти о транзиционој правди кроз родну перспективу

Next
Next

ОЦД у фокусу: Јачање капацитета за родно одговоран приступ транзиционој правди