Представљена књига ,,Признање држава у међународном праву” др Павла Килибарде
Представљање књиге ,,Признање држава у међународном праву” (Recognition of States in International Law) аутора др Павла Килибарде, одржано је на Факултету политичких наука Универзитета у Београду.
Модераторка панела доц. др Јања Симентић Поповић са Факултета политичких наука појаснила је значај института признања држава у области међународног права. Она је додала да су ове две теме изузетно повезане, као и да је питање признања држава од темељног значаја за међународно право због своје егзистенцијалне природе. ,,Међународно хуманитарно право је оно које се примењује у оружаним сукобима и поставља се питање различитих домена његове примене, односно различитих карактеристика учесника оружаних сукоба. Стога, јако је важно да знамо да ли су учесници државе или не, односно које право ћемо у том смислу примењивати”, појаснила је доц. др Симентић Поповић. Она је истакла да је један од разлога организовања овог разговора то што је др Килибарда свој истраживачки пут започео управо на нашем факултету. Доценткиња је указала на важност пружања подршке студентима од стране Факултета, као и да она не треба да престане оног момента када они дипломирају.
Према речима аутора, др Павла Килибарде, докторске академске студије представљају прекретницу у његовој каријери. Он је тему свог доктората, а и књиге, окарактерисао као свеприсутну и актуелну, али и да за њега она представља својеврстан повратак домену општег међународног права. ,,Међународно јавно право, које су државе створиле како би регулисале своје односе са другим државама не садржи саму дефиницију државе. Када у праву не можете један концепт јасно да дефинишете, онда њега не можете ни адекватно правно да регулишете”, објаснио је др Килибарда. У самој изради свог рада, др Килибарда наводи да је заузео приступ средњег пута. Наиме, он је објаснио да не негира два основна теоријска приступа, конститутивни и декларативни, већ их афирмише у зависности од самог контекста.
Професорка др Весна Кнежевић-Предић са Факултета политичких наука указала је на сталожено и детаљно анализирање института признања у књизи, као и да је аутор дао себи за право да се не сложи са постојећим догмама и да постави нека нова питања. Она је подвукла да је окршај декларативног и конститутивног приступа у делу заправо фингиран, а не стваран, и као такав представља један искорак. ,,Др Килибарда заузима јединствен методолошки приступ и то тако да целу ствар разматра кроз тријаду акт-објект-ефект. У најбољој традицији системског приступа, он не посматра признање као један сегмент извучен из контекста, већ га доводи у везу са другим важним институтима”, објаснила је професорка Кнежевић-Предић. Она је предочила да се предност самог рада огледа у представљању сложених института на поједностављен начин тако да већина људи разуме. Професорка је истакла и темпоралну импозантност у погледу примера које аутор наводи, а да приликом навођења не сеже далеко у прошлост.
Професор др Милош Хрњаз објаснио је да су норме и ставови међународног права настали у евроцентричном контексту у смислу укључења односно искључења ентитета из међународне заједнице. Он је додао да проблем који настаје код саме примене норми и ставова представља последицу различитих историја и политичких контекста у којима се примењују. ,,Уколико сагледамо данашње докторске тезе видећемо да ауторско дело др Килибарде представља изузетну реткост, да неко напише докторску тезу на овакву тему. У изобиљу литературе, од вас се очекује да дате неки новум у својој докторској тези, Килибарда је то успео избегавањем директног рата између две теорије кроз постављање правих питања”, предочио је професор Хрњаз. Он се осврнуо и на критички приступ самог аутора према митовима који постоје у овој области и то окарактерисао као велику храброст. Професор је оценио рад као опрезно бављење питањем, али без страха да се формирају закључци.
Представљање књиге одржано је у оквиру научне конференције ,,Седамдесет и пет година Женевских конвенција за заштиту оружаних сукоба” организоване поводом обележавања Дана међународног хуманитарног права.
Дан међународног хуманитарног права се у Републици Србији обележава од 2023. године под покровитељством Београдског међународноправног круга.
Научни скуп, који је трајао од 4. до 5. октобра, организовао је Факултет политичких наука Универзитета у Београду, уз подршку Министарстсва науке, технолошког развоја и иновација. Суорганизатор научног скупа био је Београдски међународноправни круг.
Извор текста и фотографија: ПР тим Факултета политичких наука