Позив за учешће на научној конференцији: Седамдесет и пет година Женевских конвенција за заштиту жртава оружаних сукоба

Позив за учешће на научној конференцији

 - Седамдесет и пет година Женевских конвенција за заштиту жртава оружаних сукоба

4. и 5. октобар 2024. године

Факултет политичких наука, Београд

Четири Женевске конвеције о заштити одређених лица у оружаним сукобима усвојене су 1949. године. И дан-данас, седамдесет и пет година касније, поменуте Женевске конвенције (ЖK) представљају камен темељац читавог међународног хуманитарног права. Оне су и данас не само најважнији уговори у овој области већ у свим оружаним сукобима у последњих седамдесет и пет година оне представљају последњу наду многобројним жртвама оружаних сукоба. У међувремену су ЖK постале симбол става да и ратови морају имати своје границе, да поштовање људског достојанства и саосећање морају бити поштовани и у најекстремнијим ситуацијама. Не постоји већи оружани сукоб који се догодио након Другог светског рата, а да у вези с њим није поменуто и питање (не)поштовања веома детаљних одредаба ЖK.

Иако су наводи о потпуној нерелевантности ЖK свакако претерани и неутемељени, савремени оружани сукоби попут оних у Етиопији, Украјини, Палестини, и многим другим државама показују потребу критичког преиспитивања садржине и практичне релевантности ЖK.

Питање примене ЖK није питање само теоријских концепата међународног хуманитарног права и практичне примене у (релативно) удаљеним подручјима. У не тако давној прошлости, питање поштовања, али и тешких кршења ЖK је било релевантно у оружаним сукобима у Југославији. Последице тога су нажалост видљиве и данас не само у погледу породица настрадалих, већ и у питањима попут репарација и судбине несталих лица.

Имајући све ово у виду, седамдесет и пет година од доношења ЖK представља повод да се критички преиспитају теме попут:

  • Историјске околности усвајања Конвенција;

  • Вредности, принципи и циљеви Конвенција;

  • Интереси појединачних држава поводом усвајања Конвенција;

  • Интереси међународне заједнице поводом усвајања Конвенција;

  • Анализа припремних радова Конвенција;

  • Критичко промишљање категорија лица које Конвенције штите;

  • Анализа примене Конвенција у пракси;

  • Улога Међународног комитета Црвеног крста у усвајању Конвенција;

  • Улога Међународног комитета Црвеног крста у примени Конвенција;

  • Меко право и Конвенције;

  • Однос Конвенција и других грана међународног права;

  • Република Србија и Женевске конвенције;

  • Оружани сукоби у бившој Југославији и Женевске конвенције.

За учешће у научном скупу могу се пријавити истраживачи, студенти мастер и докторских студија; постдокторанди; факултетско особље и истраживачи са института,  практичари из различитих дисциплина, укључујући (међународно) право, историју, политичке науке и међународне односе.

Заинтересовани треба да пошаљу своју пријаву на janja.simentic@fpn.bg.ac.rs, до 6. септембра 2024. године, 23:59 (CET).

Пријава треба да садржи:

  • Апстракт рада, дужине до 300 речи, са насловом и кључним речима;

  • Кратку биографију (треба да буде укључена у сам апстракт и да садржи име аутора и афилијацију, списак релевантних публикација и контакт податке аутора, укључујући email адресу).

Обавештење о прихваћеним апстрактима биће послато најкасније до 20. септембра 2024. године. Биће објављена књига апстраката.

Зборник радова биће објављен у штампаном и електронском издању. Више детаља о томе како предати комплетне радове за објављивање биће достављени свим учесницима одмах након конференције.

Радни језик научног скупа је српски. Научни скуп се одржава у Београду, на Факултету политичких наука (Јове Илића 165). Могућа је рефундација трошкова превоза одређеном броју учесника/ца.

Научни скуп организује Факултет политичких наука - Универзитет у Београду, уз подршку Министарства науке, технолошког развоја и иновација. Суорганизатор научног скупа је Београдски међународноправни круг.

Научни скуп се организује у оквиру обележавања Дана међународног хуманитарног права који се у Републици Србији обележава од 2023. године под покровитељством Београдског међународноправног круга.

Previous
Previous

#транзициОНАправда: Покренута израда пакета алата и материјала за унапређење изучавања транзиционе правде из угла родне перспективе за три циљне групе

Next
Next

Горан Сандић на „Самиту о слободи на Интернету 2024”