Горан Сандић на „Самиту о слободи на Интернету 2024”

Горан Сандић, координатор програма Савремене технологије и међународно право Београдског међународноправног круга учествовао је на годишњем „Самиту о слободи на Интернету 2024” (Internet Freedom Summit 2024) у организацији Америчке адвокатске коморе (American Bar Association), самит је окупио стручњаке из региона и света који су разговарали о питањима која се налазе на раскршћу између слободе и безбедности на интернету .

Горан је учествовао на панел сесији под називом „Уравнотежавање слободе и безбедности: кретање кроз сложеност изражавања у временима кризе“. Са недавним дешавањима у Украјини и Гази као жаришним тачкама, дискусија је нагласила како истина често постаје жртва у сукобу када је контрола наратива битна скоро као и војна снага.

Горан је говорио о примени дезинформација као војне тактике, пракси која има историјске корене, али је еволуирала са савременим технологијама. Он је нагласио да, иако међународно хуманитарно право (МХП) има благ приступ према изражавању као ратном лукавству, оно стриктно забрањује перфидију.

Ослањајући се на Талински приручник о међународном праву применљивом на сајбер операције, Горан је истакао прихватљиве трике, укључујући активности психолошког ратовања као што је прављење пропагандних емисија. Он је истакао да су се у савременим оружаним сукобима борци све више ослањају на „електронске војске“ и „фарме тролова“ за ширење дезинформација, као што се види у Либији, Украјини и Палестини.

Он је подвукао да би онлајн дезинформисањем обесхрабривање цивила да користе ове здравствену заштиту, храну и воду, могло да представља облик колективне казне. Поред тога, Горан је навео неколико случајева који су тренутно пред Међународним судом правде (МСП), у којима су се државе ослањале на изјаве званичника на друштвеним мрежама као доказе. Он је поменуо значајну улогу таквих изјава у случајевима као што су Јужна Африка против Израела, где су објаве на друштвеним мрежама коришћене за демонстрирање геноцидне намере и, према извештају Специјалне известитељке за стање људских права на окупираним Палестинским територијама, наратива мржње.

Previous
Previous

Позив за учешће на научној конференцији: Седамдесет и пет година Женевских конвенција за заштиту жртава оружаних сукоба

Next
Next

#транзициOНAправда: студија о процени потреба — Северна Македонија