Универзитет у Београду, Факултет политичких наука

Социолошкиња рођена у Београду, радила као истраживачица у Економском институту и Институту за европске студије, а од 2001. на Факултету политичких наука Универзитета у Београду где је основала предмет Студије мира као и Центар за студије мира. Учествовала је у више међународних и домаћих пројеката који су били посвећени глобалним и европским изазовима након Хладног рата, узроцима и последицама насилног распада Југославије, стратегијама транзиције и процесима помирења. Била је члан Југословенске комисије за истину и помирење и њен први портпарол. Предавала је у региону, као и у САД, Јапану и Шведској. Активно је била ангажована у више међународних удружења: Међународно социолошко удружење (International Sociological Association, ISA), Међународно удружење за истраживање мира (International Peace Research Association, IPRA), Светска федерација за истраживање будућности (World Futures Studies Federation,WFSF), Транснационална фондација за истраживање мира и будућности (Transnational foundation for peace and future research, TFF). Била је и чланица редакција домаћих часописа (Гледишта, Социолошки преглед, Годишњак ФПН) као и страних (Alternatives, Journal of Balkan and Near Eastern Studies).

У току њене сарадње на пројектима WOMP (World Order Models Project), та организација је добила награду за мир Унеска 1990. Добитница је и награде Трећи пут (2014) коју додељује српско Виктимолошко друштво за допринос не-конфликтном и холистичком приступу студијама рата и ратних злочина.

Објавила је више од сто чланака у домаћим и страним публикацијама, као и више зборника и монографија, између осталог, „Распад Југославије, проблеми тумачења, суочавања и транзиције” (Службени гласник, Београд 2008); коуредник и аутор, „Интерпретације југословенских сукоба и њихове последице: између суштинског неслагања и дијалога” (ЗФД, ФПН, ЦСМ, Београд 2016); коуредник и аутор, „Нобелова награда за мир: између идеализма и политичког цинизма” (ФПН, Београд, 2018); са Јеленом Волић, „Претпоставке регионалног помирења“, у: Политике изградње мира у региону: оптерећење прошлости и визије будућности, (ЗФД, ФПН, Сарајево, 2018); „Пад Берлинског зида тридесет година касније – поглед с периферије“, у: Драган Р. Симић ет. ал, „Српско-амерички односи: тридесет година од пада Берлинског зида” (ФПН, US embassy, Београд, 2021).

проф. др Радмила Накарада