Обележен Дан међународног хуманитарног права у Србији

На иницијативу Београдског међународноправног круга, Факултета политичких наука и Црвеног крста Србије, а поводом годишњице приступања СРЈ/Србије Женевским конвенцијама 16. октобра 2001. године, по први пут је обележен Дан међународног хуманитарног права у Србији. Тим поводом, 20. октобра на Факултету политичких наука организован је округли сто током којег се дискутовало о студији проф. др Весне Кнежевић-Предић о примени међународног хуманитарног права у Србији.

Ауторка студије и чланица Управног одбора Београдског међународноправног круга, проф. др Весна Кнежевић-Предић, указала је на значај ширег тумачења подручја примене међународног хуманитарног права, али и на одговорност институција Републике Србије у овом сложеном и вишеетапном процесу. На овом трагу, упозорила је на важност успостављања националног координационог тела, како би се у ближој будућности одговарало на изазове који стоје на путу пуне имплементације међународног хуманитарног права.

О обавезама националног друштва Црвеног крста у контексту примене међународног хуманитарног права у Републици Србији – говорила је Саша Аврам, руководитељка службе за међународну сарадњу у Црвеном крсту Србије. Указавши на проблем недовољне препознатљивости деловања Црвеног крста Србије у области међународног хуманитарног права, Аврам је посебно истакла улогу ове организације у спровођењу резолуција које периодично усвајају државе чланице Женевских конвенција.

Алекса Ралевић, истраживач Београдског међународноправног круга и правни саветник Регионалне делегације Међународног комитета Црвеног крста, истакао је основне димензије правно-техничке подршке коју пружа МКЦК у домену имплементације међународног хуманитарног права, попут правног саветовања, организације експертских радионица, преводилачких услуга, израде модела закона, и подстицања размене информација.

Своја запажања о појединим сегментима студије изнели су Горан Сандић, истраживач-приправник на Факултету политичких наука и координатор области Београдског међународноправног круга, др Јања Симентић Поповић, доценткиња на Факултету политичких наука и координаторка области Београдског међународноправног круга, и др Милош Хрњаз, професор на Факултету политичких наука и председник Управног одбора Београдског међународноправног круга. У домену употребе и заштите знака црвеног крста, посебно је указано на проблем застарелости закона из 1996. године којим су регулисана ова питања. С друге стране, истакнут је и значај интензивнијег ангажовања Републике Србије у процесу креирања нових и ревидирања постојећих инструмената меког права, попут програма, приручника, студија и експертских коментара. У овом сегменту развоја и примене међународног хуманитарног права посебно је наглашена улога МКЦК и независних стручњака. На самом крају, указано је на хуманитарну и стратешку важност приступања Републике Србије уговорима у области међународног хуманитарног права, у првом реду Конвенцији о касетној муницији.


Фотографије: ПР тим Факултета политичких наука

Previous
Previous

Милош Хрњаз за Euronews о привременим мерама Међународног суда правде у случају ЈАР против Израела

Next
Next

Дан међународног хуманитарног права у Србији