Inside Detention – представљени резултати пројекта
Значај истраживачког подухвата „Inside Detention: дефинисање нехуманог и понижавајућег поступања према заточеницима у току оружаног сукоба” у оквиру ширег циља остварења мира и правде за жртве на простору бивше Југославије – истакнут је на промоцији студије и базе података које су плод реализованог пројекта Београдског међународноправног круга.
Указујући на значај тема које студија покрива, Хана Поповић, истраживачица РЕКОМ мреже помирења, посебно је нагласила три важна елемента студије: свеобухватно објашњење категорија злостављања заточеника у оружаним сукобима, систематизован преглед судски утврђених чињеница, као и „дух” самог водича, који коришћењем одреднице заједничке жртве „избегава грешку да се жртве категоришу према националној припадности”.
Представљајући основну замисао, методологију и структуру студије, ауторски двојац из Београдског међународноправног круга – Мина Радончић и Алекса Ралевић – истакли су значај упознавања шире јавности са различитим елементима студије. У том смислу, посебно су указали на различите димензије и ситуације злостављања у оружаном сукобу, на категорије лица која се могу наћи у непријатељским рукама, те на специфична места заточења.
Ове категорије анализиране су у светлу праксе Међународног трибунала за бившу Југославију – 27 пресуда, и праксе судова на територији Босне и Херцеговине и Србије – 300 пресуда. Анализиране пресуде, систематизоване по категоријама, доступне су на онлајн платформи која је други важан резултат представљеног пројекта.
Пројекат „Inside detention – дефинисање нехуманог и понижавајућег поступања према заточеницима у току оружаног сукоба“ део је пројекта „РЕKОМ мрежа помирења” који финансијски подржава Европска унија. Његов садржај искључива је одговорност Београдског међународноправног круга и не одражава нужно ставове Европске уније.