Горан Сандић за Euronews о новим признањима Државе Палестине

Говорећи за Euronews Србија, Горан Сандић из Београдског међународноправног круга каже да је признање држава и један политички акт, а напомиње и да не можемо израелско-палестински сукоб ограничити само на догађаје од 7. октобра, те да нам то говори и чињеница да ће број држава које признају Палестину од 28. маја бити већи од 140.

"То значи да ће остати свега 46 држава чланица Уједињених нација које нису признале Палестину. Поређења ради, број држава чланица Уједињених нација које јесу признале Израел је 165. Дакле, сâмо признање као такво нам не говори много о државности, иако има одређене последице. Оно се тренутно дешава у одређеном контексту који показује да кршење међународног права заправо шкоди, јер по мом мишљењу овакве реакције, нарочито европских прозападних земаља, не би биле могуће замислити или не овако лако замислити пре акције Израела у Гази након догађаја од 7. октобра", рекао је Сандић.

Kако је додао, међународноправно гледано, државе које признају Палестину, заправо признају одређене права и обавезе које Палестина добија као држава, али такође му се чини и да је то једна од реакција на оно што се дешава у Израелу.

"Чини се да власти у Израелу полако одступају од решења о две државе о којој се говори већ много деценија. Норвешка је подсетила и да је протекло више од 30 година од споразума из Осла. Дакле, иако је ово, кажем, превасхоно политички чин, он има и те политичке последице у смислу вршења притиска на сам Израел, али битно је поново да истакнем да оно не представља никакву повреду суверенитета Израела или, као што је то министар спољних послова Израела истакао повреду права Израела на самооодбрану. То фактички није могуће јер су и једна и друга држава - државе".

Previous
Previous

#транзициOНAправда: студија о процени потреба — Србија

Next
Next

Нови пројекат: Empowering Journalism Educators in the Western Balkans for Conflict & Crisis Reporting